Hatalmas Sikert Aratott a Magyar Startup Program: 15 Csapat Kapott Milliós Támogatást!
Sikeresen zárult a HSUP tavaszi szemesztere
Budapest, 2024. május 31. – A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) által menedzselt Hungarian Startup University Program (HSUP) idei tavaszi féléve sikeresen zárult. A képzésben eddig több mint 15 ezer egyetemista vett részt, és idén tavasszal 4232 hallgató fejezte be az innovációs és startupalapítási elméleti képzést 33 felsőoktatási intézményben. A második félév során a diákok közel 180 új startup ötleten dolgoztak, melyek közül a legjobb 15 csapatot egymillió forintos kiemelt ösztöndíjjal jutalmazták, míg a négy legígéretesebb projekt 20 millió forintos támogatást kapott a vállalkozásindításhoz.
A HSUP azzal a céllal jött létre, hogy az egyetemisták megismerjék az innovatív vállalkozások indításának alapjait és gyakorlati tudást szerezzenek a start-up ökoszisztémáról. A program első féléve az elméleti alapokat helyezte előtérbe, míg a második félévben a gyakorlati ismeretek elsajátítása, akadémiai és piaci szakértők, mentorok bevonásával valósult meg. A legtöbb résztvevő a győri Széchenyi István Egyetemről (295 hallgató), a Budapesti Corvinus Egyetemről (243 hallgató), és a Budapesti Gazdasági Egyetemről (152 hallgató) érkezett.
A programban részt vevő diákok, akik csapatban dolgoztak egy startup elindításán, ösztöndíjban részesültek, ami összesen 178 projektgazdát és 340 csapattagot jelent. A projektcsapatok közül 167 adott be értékelésre progress reportot, mely alapján a júliusban megrendezésre kerülő Demo Day-en a legígéretesebb 15 csapat juthat tovább.
Az idei év újdonsága a mentorok szerepének bővítése volt, hogy még hatékonyabban támogathassák a hallgatókat. Összesen 70 kulcsmentor és 68 eseti mentor segítette a csapatokat az üzleti és technológiai problémák megoldásában.
A HSUP továbbfejlesztése is folyamatban van: szeptembertől az angol nyelvű program is elérhető lesz, megújul a tananyag és az arculat, és elindul a HSUP Advanced, amely főként doktori és posztdoktori hallgatókat, kutatókat céloz meg, hogy támogassa őket ötleteik piacra vitelében. „Kulcsfontosságú, hogy az innovációt minden szinten népszerűsítsük, és támogassuk a kutatók vállalkozásindítási törekvéseit is” – hangsúlyozta Bódis László, a NIÜ vezérigazgatója.
A HSUP eredményességét az is bizonyítja, hogy a programból induló startupok, mint például a Refilamer, a PetWiseCare, a NitroGreen, és a HoloSapiens, sikeresen találtak befektetőket és jelentős piaci részesedést szereztek.