Globális technológia kihívások és megoldási javaslatok is terítéken: Élőben a Science Expo-ról
Ingyenes tudománynépszerűsítő programnak ad otthont a Szépművészeti Múzeum 2024. november 21-23. között.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében megvalósuló Tudományos Expo célja, hogy közérthető módon mutassa be a pezsgő magyar tudomány múltját, jelenét és jövőjét.
Az esemény programjai az alábbi linken érhetők el: https://niu.hu/hu/events/tudomanyos-expo
A második napon, november 22-én, pénteken is sok izgalmas program várja az érdeklődőket. A Román Csarnok ad teret a kísérletezésnek. Itt például az ELTE Természettudományi Kara látványos bemutatókon keresztül ismerteti meg a fizika lenyűgöző jelenségeit.
Ugyanakkor pénteken a fiatal tehetségeké lesz a főszerep, hiszen gimnazisták által végzett kísérletek is kiemelt szerepet kapnak. A Nemzeti Tudósképző Akadémia számos helyszínről hozza el tehetséges diákjait és izgalmas kutatásaikat. Pécsről például az emberi agy felépítését és működését bemutató EEG-kísérletek, valamint az érzékszervek modern vizsgálati lehetőségei érkeznek. Debreceni fiatalok gélelektroforézisen és kromatográfián, illetve Elisa-szimuláción keresztül mutatják be a biológiai kutatások sokszínűségét. Szombathely diákjai az élettani jelek detektálásának titkaiba, illetve a szövettani vizsgálatok oktatási és kutatási jelentőségébe vezetik be a látogatókat. Szegedi diákok pedig 3D-s térbeli tájékozódással, vércsoportelemzéssel és EKG-val, valamint sarlósejtes vérszegénység genetikai vizsgálatával foglalkoznak majd.
A Schickedanz Teremben Gosztola Beatrix, a Growth Magazin főszerkesztője moderálja a kerekasztal-beszélgetéseket, amelyek a tudomány és az innováció aktuális kérdéseivel foglalkoznak. Fontos téma például az agrárium digitalizációja: a precíziós technológiák bemutatják, hogyan csökkenthetők a mezőgazdasági hulladékok, miként növelhető az erőforrások hatékonysága, ugyanakkor a kiberbiztonsági kihívások és az agrárszakemberek képzése is kiemelt figyelmet kap. Erről a Széchenyi István Egyetem, a Neumann János Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Agrárközgazdasági Intézet, illetve az Agrárminisztérium szakemberei osztják majd meg gondolataikat.
Egészségügyi témákban a rákmegelőzésről és személyre szabott terápiákról szóló kerekasztal (résztvevők: a Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium, az Országos Onkológiai Intézet, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, a Semmelweis Egyetem, a Center for Molecular Fingerprinting, illetve a Belügyminisztérium képviselői) a tudományos kutatások, a lakossági tudatosság és az egészségügyi innovációk szerepét vitatja meg. Egy másik kerekasztal a gyógyszerhasználat kérdéseit tárgyalja (a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Richter Gedeon Nyrt., a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakértői közreműködésével), hangsúlyt fektetve a biztonságos alkalmazás szabályaira és a gyógyszerfejlesztés új irányaira.
A technológiai fejlődést képviselő önvezető autók témájában a ZalaZONE, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a HUN-REN, a BME, a Széchenyi István Egyetem és a Neumann János Nonprofit Kft. szakértői elemzik az autonóm járművek technológiai, jogi, etikai és társadalmi hatásait, miközben a közlekedés jövőjét is körvonalazzák.
A művészetek és vallások közösségformáló szerepét vizsgáló eszmecsere (résztvevők: a HUN-REN, a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Állami Népiegyüttes, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium képviselői) megvizsgálja, ez a két tényező miként befolyásolta az egyén sorsát a közösségeken, kultúrákon, népeken belül a különböző korokban, milyen tanulságokkal szolgálhatnak a múlt eseményei a jövő emberi társadalmának számára.
A tehetséggondozásról szóló diskurzus pedig a fiatal tudósok és művészek támogatási lehetőségeit vizsgálja, különös figyelemmel az innovatív programokra és mentorálásra, amelyek segítik a jövő szakembereinek kibontakozását. Erről a Nemzeti Tudósképző Akadémia, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, illetve a MOL-Új Világ Európa Alapítvány képviselői beszélgetnek majd.
Emellett mindhárom napon kiállít több egyetem és kutatóintézet is. Például az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet standján bevezetnek a lézerek varázslatos világába: ismeretterjesztő videók és animációk mutatják be a legmodernebb lézerrendszereket. Az Óbudai Egyetem PathoVR rendszere révén a virtuális valóságot lehet kipróbálni az orvosi diagnosztika területén. A BrainVisionCenter standján innovatív VR-eszközök és laparoszkópos sebészet várja a látogatókat, míg a BME standján az okos városok koncepcióját és a precíziós mezőgazdaság izgalmas technológiáit mutatja be.