A Befektetők Rémálma: 9 Startup, Amely Hatalmasat Bukott
Nézzük meg, mit tanulhatunk ezekből a kudarcokból
A startup világban a nagy remények és a jelentős kezdeti befektetések nem mindig garantálják a sikerhez vezető utat. Az alábbiakban bemutatunk kilenc olyan vállalkozást világszerte, amelyek nagy tőkével indultak, de különböző okokból kifolyólag végül nem érték el a céljaikat.
1. Theranos (USA) - Befektetett tőke: több mint 700 millió dollár
Leírás: A Theranos egy egészségügyi technológiai cég volt, amely forradalmi vérvizsgálati technológiát ígért, amely kevés vérmintából képes lett volna széleskörű diagnosztikai teszteket végezni. Az alapító, Elizabeth Holmes, egykori Stanford diák, a cég indítása után gyorsan a legfiatalabb női milliárdos lett.
Oka a bukásnak: A Theranos története gyorsan vált a modern vállalati kudarcok egyik legismertebb példájává. Kiderült, hogy a cég által ígért technológia nem működött megfelelően. Az alkalmazottak és a vezetés által nyújtott teszteredmények nagy része hamisított volt, és az ügyfelek egészségi állapotát veszélyeztették. A belső és külső vizsgálatok során kiderült, hogy a cég rendszerszintű csalást követett el, ami végül jogi és pénzügyi összeomláshoz vezetett.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Elizabeth Holmes jelenleg jogi következményekkel néz szembe, és börtönbüntetésre ítélték csalás miatt. A Theranos csődbe ment, és Holmes neve ma már szorosan összekapcsolódik a vállalati csalásokkal és visszaélésekkel.
2. Quibi (USA) - Befektetett tőke: 1,75 milliárd dollár
Leírás: A Quibi egy mobilra optimalizált short-form streaming szolgáltatás volt, amelyet Jeffrey Katzenberg, a Dreamworks társalapítója és Meg Whitman, az eBay korábbi vezérigazgatója alapítottak. A platform 10 percnél rövidebb epizódokat kínált, amelyeket kifejezetten mobilnézésre terveztek és olyan befektetők tettek bele pénzt, mint a The Walt Disney Company, 21st Century Fox, NBCUniversal, Sony Pictures, WarnerMedia, Viacom, RTL Group, FremantleMedia, eOne, Lionsgate, MGM, Madrone Capital, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Alibaba Group. Hét hónappal az erős indulás után zárt be a startup.
Oka a bukásnak: A Quibi nem tudta fenntartani a felhasználói érdeklődést, és a streaming piac zsúfoltsága mellett nem tudott versenyképes maradni. Az üzleti modell és a célközönség nem találkozott megfelelően. A pandémia is közrejátszott a bukásban, mivel a célcsoport (mobilnézők, akik ingáznak) hirtelen otthon maradtak, és inkább nagyobb képernyőkön néztek tartalmat. A gyenge marketing és a felhasználói élmény is hozzájárultak a bukáshoz.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Jeffrey Katzenberg továbbra is aktív a szórakoztatóiparban, különböző projektekben vesz részt. Meg Whitman az Egyesült Államok nagykövete Kenyában, továbbra is jelentős politikai és üzleti szereplő.
3. Wirecard (Németország) - Befektetett tőke: több milliárd euró
Leírás: A Wirecard egy német fintech cég volt, amely elektronikus fizetési szolgáltatásokat nyújtott. A vállalat gyorsan növekedett, és a DAX index tagja lett, ami a legnagyobb német tőzsdei cégek egyike.
Oka a bukásnak: Kiderült, hogy közel 2 milliárd euró hiányzik a vállalat mérlegéből, ami pénzügyi csalásra utalt. A cég könyvvizsgálója, az EY, nem tudta igazolni az összegek meglétét, ami súlyos bizalomvesztést okozott a befektetők és ügyfelek körében. A Wirecard vezetősége manipulálta a pénzügyi jelentéseket, hogy elrejtsék a hiányzó összegeket és a cég valós pénzügyi helyzetét.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Markus Braun, a cég korábbi vezérigazgatója, jelenleg bírósági eljárás alatt áll csalás és sikkasztás vádjával. A Wirecard bukása az egyik legnagyobb pénzügyi botrány Németországban az elmúlt évtizedekben.
4. Powa Technologies (Egyesült Királyság) - Befektetett tőke: több mint 200 millió dollár
Leírás: Powa Technologies egy e-kereskedelmi és mobilfizetési platform volt, amely innovatív megoldásokkal ígért forradalmat a fizetési iparágban. A cég egy mobil alkalmazást kínált, amely lehetővé tette a felhasználók számára, hogy bármilyen terméket megvásároljanak a mobiltelefonjuk segítségével.
Oka a bukásnak: A vállalat csődbe ment a költekező menedzsment és a fenntarthatatlan üzleti modell miatt, amely nem generált elegendő bevételeket. A vezetés alatt álló Dan Wagner sokszor irreális célokat tűzött ki, és nem tudott olyan terméket szállítani, amely valóban megváltoztatta volna a piacot. Emellett a belső vállalati kultúra is jelentős problémákkal küzdött, ami további nehézségeket okozott.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Dan Wagner, az alapító, azóta több kisebb projektbe kezdett, de nem ért el jelentős sikert. Az ő példája jól mutatja, hogy a korábbi sikeres vállalkozók is nehézségekbe ütközhetnek új projektek indításakor.
5. Jawbone (USA) - Befektetett tőke: több mint 900 millió dollár
Leírás: Jawbone egykor az egyik legígéretesebb fitnesz és hordozható eszközgyártó volt, amely innovatív egészségügyi és fitnesz termékeket kínált. A cég különösen ismert volt a Bluetooth hangszórókról és a fitnesz karkötőkről.
Oka a bukásnak: A cég pénzügyi nehézségekkel küzdött, és nem tudta tartani a lépést a versenytársakkal, mint például a Fitbit. Az alacsony minőségű termékek, a visszahívások, valamint a vevői panaszok jelentősen csökkentették a cég piaci részesedését és hírnevét. Emellett a cég pénzügyi menedzsmentje sem volt megfelelő, ami tovább súlyosbította a helyzetet.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Hosain Rahman, a cég alapítója, mostanában a Jawbone Health nevű új vállalkozásán dolgozik, amely egészségügyi technológiákra fókuszál. Az új projekt célja, hogy elősegítse a preventív egészségügyi megoldások elterjedését, bár egyelőre nem ért el akkora sikert, mint amekkorát a Jawbone kezdetben ígért.
6. Beepi (USA) - Befektetett tőke: 150 millió dollár
Leírás: Beepi egy online használtautó-piac volt, amely ígéretesen indult azzal a céllal, hogy forradalmasítsa a használtautó vásárlást és eladást. Az alapítók azt ígérték, hogy a felhasználók egyszerűen és biztonságosan vásárolhatnak és adhatnak el használt autókat.
Oka a bukásnak: Beepi nem tudta felvenni a versenyt a nagyobb és jobban finanszírozott riválisokkal, mint a Carvana és a Vroom. A cég üzleti modellje nem volt fenntartható, és a növekedéshez szükséges tőkehiány miatt nem tudták tovább finanszírozni a műveleteiket. A felhasználói bázis sem nőtt olyan gyorsan, mint ahogy azt a befektetők elvárták, ami végül a cég feloszlatásához vezetett.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Alejandro Resnik, a cég alapítója, azóta több kisebb startupot indított el, de nem értek el jelentős sikert. Resnik továbbra is aktív a technológiai iparban, de a Beepihez hasonló nagy projektbe még nem kezdett.
7. Blippar (Egyesült Királyság) - Befektetett tőke: több mint 130 millió dollár
Leírás: Blippar egy kiterjesztett valóság (AR) cég volt, amely AR alkalmazásokat és megoldásokat kínált különböző iparágak számára, beleértve a reklámot és az oktatást. A cég célja az volt, hogy az AR-t mindennapi élet részévé tegye, és forradalmasítsa a felhasználói élményt.
Oka a bukásnak: A cég pénzügyi nehézségekkel küzdött, és nem tudta fenntartani a befektetői érdeklődést. A piac nem volt elég érett ahhoz, hogy széles körben elterjedjenek az AR megoldásaik. Emellett a technológiai kihívások és a megfelelő üzleti modell hiánya is hozzájárult a cég bukásához. A Blippar nem tudta felvenni a versenyt a nagyobb tech cégekkel, amelyek szintén elkezdték fejleszteni az AR technológiákat.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Ambarish Mitra, a cég alapítója, jelenleg más technológiai projektekben vesz részt, de a Blipparhoz hasonló sikert még nem ért el. Mitra továbbra is elkötelezett az innováció iránt, és folytatja a munkáját az AR és VR technológiák területén.
8. Juicero (USA) - Befektetett tőke: 120 millió dollár
Leírás: A Juicero egy olyan high-tech gyümölcsprés gép volt, amely az előre csomagolt gyümölcs- és zöldségzsákokból készített friss levet. A cég alapítója, Doug Evans, forradalmasítani akarta a friss lépiacot a könnyű és tiszta otthoni préseléssel.
Oka a bukásnak: A Juicero problémája az volt, hogy a gép túl drága volt, és hamarosan kiderült, hogy a drága gépet könnyen helyettesíthetik a felhasználók saját kezükkel is, anélkül, hogy bármilyen speciális berendezésre szükség lenne. A technológia és az üzleti modell nem volt fenntartható, ami végül a cég bezárásához vezetett.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Doug Evans továbbra is aktív az egészséges életmód és az élelmiszeripar területén, de a Juicero kudarcából tanulva óvatosabb megközelítést alkalmaz az új vállalkozások indításakor.
9. Homejoy (USA) - Befektetett tőke: 64 millió dollár
Leírás: A Homejoy egy online szolgáltatás volt, amely háztartási takarítási szolgáltatásokat kínált. A platform egyszerűen összekapcsolta a felhasználókat a takarítókkal, és egyre népszerűbbé vált a nagyvárosokban.
Oka a bukásnak: A Homejoy problémái főként a jogi kihívásokból adódtak. Az Egyesült Államokban és Európában is több pert indítottak a cég ellen, amelyek azt állították, hogy a vállalat alkalmazottakat szerződéses munkavállalókként kezeli, nem pedig teljes munkaidős dolgozóként, ami jogi problémákhoz vezetett. Emellett a magas ügyfélmegtartási költségek és a versenytársak nyomása is hozzájárultak a bukáshoz.
Az alapítók jelenlegi tevékenysége: Adora Cheung, a Homejoy alapítója, azóta csatlakozott a Y Combinatorhoz, ahol partnerré vált, és segíti az új startupokat az indulásuk során.
Összefoglaló: A Startupok Leggyakoribb Bukásának Okai
A fentiekben bemutatott példák világosan mutatják, hogy a startupok bukásának számos oka lehet, függetlenül attól, hogy milyen ígéretesnek tűnnek a kezdetekkor. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb okokat:
Technológiai Megvalósíthatatlanság: Ahogy a Theranos példája mutatja, ha egy cég technológiai ígéretei nem állják meg a helyüket, az súlyos következményekkel járhat.
Üzleti Modell Hiányosságai: Sok startup, mint a Quibi és a Beepi, nem tud fenntartható üzleti modellt kialakítani, ami a hosszú távú működéshez szükséges.
Pénzügyi Menedzsment Problémák: A helytelen pénzügyi menedzsment, mint a Powa Technologies és a Wirecard esetében, súlyos következményekkel járhat, beleértve a csalást és a csődöt is.
Piaci Verseny és Képtelenség a Versenytársakkal Való Lépést Tartani: A Jawbone és a Blippar példái mutatják, hogy a versenytársakkal való lépést tartani nem könnyű, különösen ha azok jobban finanszírozottak vagy technológiailag előrébb tartanak.
Felhasználói Bázis Nem Növekedése: Ha egy startup nem tudja növelni a felhasználói bázisát, ahogy a Beepi esetében, akkor a növekedés és a bevételek is elmaradnak.
Belső Vállalati Kultúra Problémái: A belső problémák, mint a Powa Technologies esetében, szintén hozzájárulhatnak a bukáshoz.
Jogszabályi és Jogi Kihívások: A Homejoy példája mutatja, hogy a jogi problémák és a szabályozási kihívások is könnyen ellehetetleníthetik egy startup működését.
Ezek az esetek rávilágítanak arra, hogy a sikeres startup indítása és fenntartása számos kihívással jár. Az innováció, a megfelelő üzleti modell, a pénzügyi menedzsment és a piaci versenyhez való alkalmazkodás mind kulcsfontosságú tényezők a hosszú távú sikerhez. A kudarcokból tanulva a jövőbeli vállalkozók jobban felkészülhetnek a kihívásokra és sikeresebben navigálhatnak a startup világ viharos vizein.